Kalcij je za kolesarje izjemno pomemben
Znano je, da profesionalno kolesarjenje povzroča zmanjšanje gostote kosti, kar privede do bolezenskega stanja - osteoporoze, ki povzroča porozne kosti. Kosti postanejo krhke in lomljive. Osteoporoza pred pojavom zlomov ne povzroča nikakršnih težav, zato jo imenujemo tudi tiha bolezen. Profesionalni kolesarji imajo tudi do 17% manjšo gostoto kosti kot tisti, ki ne kolesarijo.
Razlogov za zmanjševanje gostote kosti je več: eden izmed poglavitnih je ta, da se pri kolesarjih (pri prekomerni vadbi) večino kalcija izloči z znojenjem. Nekateri kalcij preprosto ne zaužijejo dovolj in ga zato v telesu primanjkuje. Kosti potrebujejo kalcij, ki je glavni mineral – sestavina kostne gostote in igra ključno vlogo pri zdravju okostja.
Izločanje kalcija med prekomerno vadbo izzove hormonsko delovanje, ki povzroča izgubljanje kostne gostote. Zato je priporočljivo, da kolesarji pred predvideno daljšo turo jedo hrano bogato s kalcijem in poskrbijo za vnos le-tega vsaj 90 min pred vadbo. Med priporočeno hrano za vzdrževanje zdrave kostne gostote se znajdejo tudi: ribe, jajca in mleko. Pomemben je tudi dnevni vnos vitamina D.
Strah je povsem odveč za ljubitelje kolesarjenja, ki se z aktivnostjo ne ukvarjajo profesionalno ali vsaj pri tem ne pretiravajo. Kolesarjenje ima še vedno ogromno pozitivnih učinkov na telo in duha.
Vir: https://www.revija-vita.com/index.php?stevilkavita=47&naslovclanek=Kaj_je_osteoporoza