Podajte se na kolo - kako začeti?

Ste se odločili, da se boste držali reka: "Na kolo za zdravo telo"? Podajte se na kolo, večkrat tedensko za vsaj 30 minut in zagotovili si boste dobro počutje in boljše zdravstveno stanje. Upoštevajte načelo postopnega ogrevanja in postopnega večanja obremenitve.

Zagotovo se bodo pojavile bolečine v zadnjici, pa naj vas to nikakor ne odvrne od nadaljnje vadbe. Pametno je izbirati ceste in poti, ki so varne in namenjene kolesarjem. Nevarnim cestnim odsekom pa se izognite, četudi boste naredili kak kilometer več.

Cestno kolo
Za cestno kolesarstvo se odločajo kolesarji, ki se navdušujejo nad velikimi hitrostmi. Cestna kolesa so namenjena vožnji po urejenih asfaltiranih cestah, prav tako je prilagojena njihova geometrija. Drža na kolesu je sključena, da se čimbolj zmanjša zračni upor. Gume so gladke in zelo ozke. Dodatne opreme cestna kolesa nimajo, saj bi jim le povečevala težo, ki pa je za hitrost bistvena. Teža kolesa je med 7 in 11 kg. Cena kolesa je odvisna od teže in vzdržljivosti.


Kako začeti z vadbo?
Upoštevajte naslednja pravila:

Učinkovitost
Osnova je realizirati najmanjšo količino najbolj učinkovite vadbe v najbolj primernem času. Hitrost in moč sta na najvišji ravni, kadar se vadbe lotevate spočite in polne energije.

Individualnost
Dosedanje izkušnje s kolesarjenjem, starost in zrelost, pretekla vadba, osebne značilnosti ter življenjsko okolje in zdravstveno stanje odločilno vplivajo na individualno učinkovitost vadbe.

Sistematičnost
Kadar se vadbeni proces izvaja bolj po občutku, lahko izkoristimo le 70 odstotkov svojih sposobnosti. Ne obstaja sistem, ki bi vsakemu zagotavljal uspeh, saj je veliko odvisno od individualnih značilnosti.

Redna vadba
Redna in dosledna vadba je temelj za dosego optimalne pripravljenosti, hkrati pa mora biti vadba zmerna.

Počitek
Telo se lahko obnovi in prilagodi le ob zadostnem počitku, še najbolje med spanjem. Le spočit kolesar je zadovoljen na kolesu, se veseli naslednjega treninga, je močan, vzdržljiv in postopno napreduje pri vadbi.

Predanost
Predanost športni panogi je pogoj za doseganje najboljše pripravljenosti. Z redno vadbo lahko kolesarjenje postane vaš način življenja, saj vam bo kolo poleg vadbe omogočilo tudi velikokrat manj stresno pot v službo ali po drugih opravkih.

Motivacija
Ne smete že na začetku od sebe pričakovati preveč. Oblikovati si morate daljnosežne cilje skozi postopni vadbeni proces. In ne pozabite – vsak začetek je težak, toda ko boste dobili tisti pravi občutek na kolesu, si boste neizmerno hvaležne za vztrajnost.

Udeležba na rekreativnih prireditvah
V Sloveniji in tujini so zelo aktualne množične rekreativne kolesarske prireditve, ki privabljajo vedno več rekreativnih kolesarjev. Prireditve potekajo po krajih, kamor se morda sami nikoli ne bi podali. Predlagamo vam, da izberete takšno razdaljo, ki jo boste glede na trenutno kolesarsko pripravljenost prevozile brez večjih težav.
Navadno je hitrost kolesarjenja na takšnih prireditvah nekoliko večja, kot če bi se sami podali na izlet, zato pazite, da ne začnete prehitro, ker se vam bo zdelo, da vas vsi prehitevajo. Nadaljujte v svojem tempu in uživajte v pogledu na pokrajino.

Nastavitev višine sedeža
Za hitro nastavitev višine sedeža velja preprosto pravilo. Usedete se na sedež in postavite peto noge na pedal, ki naj bo v najnižjem možnem položaju (ura 6). Noga s peto na pedalu mora biti v tem položaju v kolenu iztegnjena.
V pravilni legi stopala na pedalu je kot med golenico in stegnenico nekje med 25 do 30 stopinjami. Pravilno nastavljen sedež bo pripomogel k večjemu prenosu moči na pedala, k boljši stabilnosti na kolesu in k manjši verjetnosti za bolečine v kolenih.

Vir: https://www.aktivni.si/ostali-sporti/kolesarstvo/od-ogrevanja-do-velikih-hitrosti/