Naprava, ki je kot nalašč za hladne zimske dni
Na vrata je potrkala zima in prišel je čas, ko bomo večino časa preživeli/se zadrževali v prostorih hiše ali stanovanja. Posledično se bomo zaradi tega tudi manj gibali in bomo manj telesno aktivni. Na srečo imamo za vas rešitev, da ostanete v dobri formi tudi v času zime, brez, da bi se morali odpraviti od doma.
Sobno kolo, je znano kot najstarejša fitnes naprava, ki nikoli ne gre iz mode. Ta aerobna naprava je odlična za izgubljanje podkožne maščobe, seveda pod pogojem, da se uporablja pravilno. Učinkovita vadba je kratka in intenzivna, zato jo lahko opravite zjutraj ali zvečer.
Dejstva, ki razkrivajo, zakaj je dobro uporabljati sobno kolo
Gibanje koristi vsakemu, ne glede na spol, starost in usmerjenost. Preprečuje razvoj kroničnih obolenj in zavira upadanje gibalnih in psihofizičnih sposobnosti. Eden izmed učinkovitih načinov gibanja je kolesarjenje, ki izboljšuje telesno kondicijo in vzdržljivost. To velja še posebej takrat, ko se ob kolesarjenju nekoliko spotimo in zadihamo, pri tem se dvigne naš srčni utrip.
Prednosti kolesarjenja za naše zdravje
Kolesarjenje je način rekreacije, ki pozitivno vpliva na naše telo. Zanimiv podatek pravi, da če kolesarimo s hitrostjo 15 do 20 kilometrov na uro, je to dovolj za uravnavanje telesne teže, sladkorja v krvi in holesterola. Po ugotovitvah strokovnjakov je za ohranjanje srčno-žilnega zdravja, potrebno na teden prekolesariti 150 min. Pri tem pa ni nujno, da vsak dan kolesarimo enako dolgo.
Če boste torej 3x tedensko svoj prosti čas namenili vadbi na kolesu, boste zmanjšali stres in spodbujali hujšanje. Vadba na kolesu je še posebej dobrodošla za tiste, ki imajo težave s sklepi. Ob tem si krepimo zadnjice, noge in zgornji del telesa. Pozitivno vpliva tudi na naše duševno stanje in zmanjšuje stres. V stresnih položajih postane dihanje plitko in hitro, to pa povzroči pomanjkanje kisika vmožganih. Pri uporabi kolesa pa dihanje uravnamo in ga popravimo. Kadar kolesarimo se sprošča tudi hormon sreče – endorfin.
Pravilna uporaba sobnega kolesa
Pri uporabi sobnega kolesa moramo biti pozorni na pravilno nastavljivost sedeža in pravilno intenzivnost vadbe.
Sedež kolesa je pravilno nameščen, ko pedal potisnemo v spodnji položaj in je pri tem koleno popolnoma iztegnjeno. Pri intenzivnosti vadbe pa moramo paziti, da se le ta spreminja. To pomeni, da začnemo 2 do 3 minute kolesariti hitreje in pod večjo obremenitvijo. Naslednje 3 minute pa kolesarimo počasneje in z manjšo obremenitvijo. Čas vadbe pa naj traja vsaj 25 minut.