10 KORAKOV za varnost na kolesu

Kolesarjenje je izjemno dinamičen šport in zato pri njem kar mrgoli nepredvidljivih situacij. Z upoštevanjem teh korakov, boste varnejši.


1. KORAK: Upoštevajte Cestno prometne predpise (CPP)
Seznanite se s predpisi in pravili, ki jih CPP določa za kolesarje. Če jih boste spoštovali, bodo do vas v prometu veliko bolj prijazni tudi vozniki avtomobilov in drugi udeleženci. Upoštevajte STOP-znake in rdeče luči. Nikoli ne kolesarite v nasprotni smeri, kjer to ni dovoljeno, saj tako ogrožate sebe in druge, saj vas tudi vozniki tam ne pričakujejo. Ne kolesarite pod vplivom alkohola, drog ali drugih psiho-aktivnih snovi. Ne uporabljajte mobilnih telefonov, slušalk ali drugih naprav med vožnjo kolesa, ker motijo vašo pozornost.

2. KORAK: Poskrbite za ustrezno kolo

Vaše kolo naj bo redno vzdrževano in tehnično brezhibno. Obvezna oprema kolesa po zakonu vključuje:
– brezhibno sprednjo in zadnjo zavoro,
– belo luč spredaj za osvetljevanje ceste ter rdečo luč zadaj, odsevnike na pedalih ali na boku,
– zvonec,
– ustrezno napolnjene pnevmatike,
– primerno nastavljeno višino krmila in sedeža,
– čelado za mladostnike do 18. leta.

Za mestno kolesarjenje je priporočljiva uporaba blatnikov, ščitnikov verig, prtljažnika ali nosilne košare za prtljago.

Ne zanemarjajte svojega kolesa, saj redno vzdrževanje in čiščenje pomembno prispeva k boljšemu delovanju in daljši življenjski dobi.

Pozor! Vremenske razmere in stanje na cesti lahko bistveno vplivajo na zaviralno pot.

3. KORAK: Previdno, kjer ni kolesarske infrastrukture

Pravilo narekuje, da se tam, kjer ni kolesarske infrastrukture kolesari v smeri prometa in čim bolj na desni strani, največ 1 m od roba, da se izognete neravninam. Obenem bodite previdni, da ne kolesarite preveč skrajno desno, saj bi lahko zadeli ob robnik. V situaciji, ko morate prehiteti drugega kolesarja, pešca ali vozilo, zaviti na levo ali se izogniti oviri, počakajte na primerno priložnost in signalizirajte z roko, ko zamenjate pas ali se premaknete v levo.

4. KORAK: Opazujte razmere in se jim prilagajajte

Kolesarjem se pogosto pripetijo nesreče zaradi neobvladovanja kolesa. Posebej pozorni bodite med vožnjo navzdol po klancu, v ovinku, na mokri ali spolzki površini in v takšnih situacijah prilagodite hitrost vožnje. Dobro opazujte okolico. Na cesti na kolesarja prežijo številne nevarnosti: pesek in gramoz, steklo, tirnice, parkirani avtomobili, sneg in sodra so lahko zelo nevarni tako za vas kot tudi za vaše kolo. Kolo se lahko zatakne tudi za rešetke kanalizacijskega jaška ali razpoke v cesti, kar vas lahko vrže s kolesa. Nevarni so tudi parkirani avtomobili, saj lahko ljudje odprejo vrata, ne da bi se prej prepričali, ali je varno.

5. KORAK: Varno parkirajte svoje kolo

Priskrbite si dobro ključavnico. V kolikor kolo parkirate zunaj, poiščite obljuden in dobro razsvetljen prostor. Ključavnico speljite skozi kolo sprednje ali zadnje gume, nato skozi okvir kolesa, na “fiksiran” predmet, kot so ograje, luči in stojala za kolesa. Uporabljajte kakovostne ključavnice z oznakami odpornosti proti poškodbam z različnimi predmeti in orodji. Svetujemo vam tudi, da vpišete kolo v Centralni kolesarski register. Dobro si zapomnite njegove lastnosti (znamko, tip, model in barvo kolesa in posameznih komponent, serijsko številko (če je nima, jo dajte nanj vgravirati), dodatno opremo, posebne individualne znake (vgravirane lastne številke, črke), poškodbe itd.) in ga fotografirajte, saj morate v primeru kraje kolo opisati policiji. V primeru kraje lahko kolo vpišete v register ukradenih koles.

6. KORAK: Ne pozabite na očesni stik

Če je le mogoče vzpostavite očesni stik z vozniki pa tudi pešci. Tako vas bodo vozniki res opazili, vi pa boste prišli tudi do svojega prostora na cesti. Osebni stik na ta način opomni voznike, da ste tudi kolesarji udeleženci v prometu, ki potrebujejo pozornost in zaščito. Osvojite in uporabljajte signale z roko, kadar koli menjate pasove ali zavijate. Vedno imejte vsaj eno roko na volanu. Resda ne moremo vedno pričakovati, da se drugi držijo vseh pravil. Hkrati bodite odločni in ne pustite, da vas vozniki stiskajo ob rob in izsiljujejo.

7. KORAK: Kolesarite tudi v dežju in snegu

Dobro opremljeni se na kolo lahko odpravite v vseh vremenskih razmerah. V primeru dežja uporabite kolesarsko pelerino ali plašč, odsvetujemo pa vam kolesarjenje z dežnikom v roki. Pozor pri avtomobilih, ki vozijo preko luž, previdno pa se tudi bi lužam izogibajte, saj ne veste kakšne pasti se skrivajo pod vodo. Imejte v mislih, da vas vozniki zaradi dežja pričakujejo še v manjši meri, zato je potrebna dodatna previdnost. V takšnih razmerah je dobro imeti blatnike na kolesu in uporabljati pokrivalo za kolesarski sedež.

Tudi zima naj ne bo izgovor za neuporabo kolesa. Potrebujete tople in vodoodporne rokavice, toplo kapo in toplo jakno oziroma bundo. Po nekaj minutah kolesarjenja se boste ogreli in vožnja ne bo več nobena težava. Pomembno pa je, da zlasti pozimi res poskrbite za izdatno vidnost z lučmi in odsevniki. Kolo tudi obvezno redno vzdržujte, saj bo sicer zaradi vode in soli na cestah lahko hitro začelo rjaveti.

8. KORAK: Če kolesarite z otroki

Najprej poskrbite za varnost otrok na kolesu: obvezna je čelada. Izberite varen kolesarski sedež. Otroka lahko v posebnem otroškem sedežu prevažate na tri načine: tako, da je sedež nameščen spredaj, pred krmilom, otrok pa v tem primeru lahko gleda nazaj ali naprej. Tretja možnost pa je namestitev sedeža za voznika, torej zadaj.

Kolo v cestnem prometu sme samostojno voziti otrok, star najmanj osem let, ki ima pri sebi veljavno kolesarsko izkaznico, in kdor je starejši od 14 let. Otrok do 14. leta, ki nima opravljenega kolesarskega izpita, sme voziti kolo v cestnem prometu le v spremstvu polnoletne osebe. Otrok do 6. leta sme voziti kolo le na pešpoti ali v območju za pešce, v spremstvu polnoletne osebe pa tudi v območju umirjenega prometa. Otrok naj se vozi pred starši.

9. KORAK: Upoštevajte najšibkejše

V prometu vedno upoštevajte najšibkejše udeležence, torej pešce in invalide. Bodite pozorni na pešce in prilagodite svoje ravnanje, saj so oni še bolj ranljivi kot kolesarji. Ustavite pred prehodom za pešce, v območju za pešce prilagodite hitrost in jim prijazno pozvonite, če so na kolesarski stezi. Posebej previdni bodite na avtobusnih postajališčih in ob prihodu avtobusa predvidite izstop potnikov ter ustrezno prilagodite vožnjo.

10. KORAK: Z nasmehom dosežete veliko

Imejte v mislih, da vsi, ki so na poti, želijo priti od točke A do točke B, bodisi peš, s kolesom, avtom ali avtobusom. Če se vam zgodi, da se kratek del zapeljete po pločniku zaradi lastne varnosti, če se zapeljete v napačno stran, ker drugače ni možno, če ne namenoma koga izsilite itd. – opravičite se in nasmejte se, tako bodo drugi vaša dejanja sprejemali v precej drugačni luči.